Osobiste przesłanie

Kilka słów o mnie samym, który stworzył „Polska Parkuje”

adam_jedrzejewski_2021_2
Parkowanie zmienia miasta

Adam Jędrzejewski

Organizację pozarządową zajmującą się parkowaniem założyłem w 2010 r. jako wyraz mojego myślenia o mieście – lepiej zorganizowanym, bardziej przyjaznym, bardziej eko, bardziej smart, o mieście dla ludzi. Mieście, w którym przestrzeń publiczna ma nie tylko swoją unikalną wartość czy określoną estetykę, ale i swoją cenę. Mieście, które w imię wyższych wartości oraz lepszej przyszłości swoich mieszkańców potrafi podjąć również niepopularne decyzje – uporządkować parkowanie, urynkowić ceny za postój, ograniczyć podaż miejsc parkingowych, podzielić przestrzeń wspólną w sposób bardziej demokratyczny, ograniczyć ruch samochodowy oraz inwestować w ruch niskoemisyjny i współdzielony kosztem prywatnego transportu samochodowego.

Nie należę do zbyt często wg mnie spotykanego nurtu kierowców parkujących gdzie popadnie z wymówkami „ja tylko na chwilę”, „spieszy mi się”, „a gdzie mam zaparkować”, czy pyskówką „a co to pana interesuje”. Ano interesuje. Pomimo wszechobecnej ignorancji i społecznego przyzwolenia na rozjeżdżanie chodników i trawników. Możliwość zaparkowania swojego samochodu nie jest jednym z praw podstawowych człowieka i nikt w mieście z nikim się nie umawiał, że będziemy jednym wielkim parkingiem – dla nieswoich samochodów. Nie rozumiem także oczekiwania wielu osób, że będą mieli gdzie zaparkować – najlepiej za darmo i tuż przy celu podróży. Posiadanie samochodu jest ich (kosztownym) wyborem.

W trosce zaś o ekonomię, ekologię i społeczność, w której żyję… w ogóle rzadko bywam kierowcą.

http://polskaparkuje.pl/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_gunsight.svg

Cel 1

Efektywna polityka parkingowa

Uporządkowanie parkowania to konieczne wyzwanie dla każdego miasta, któremu zależy na jakości przestrzeni i życia mieszkańców.

http://polskaparkuje.pl/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/ecommerce_graph_increase.svg

Cel 2

Uwolniona przestrzeń miasta

Miastom należy przywrócić ludzki (nie samochodowy i nie parkingowy) wymiar stawiając na atrakcyjną przestrzeń publiczną.

http://polskaparkuje.pl/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/music_shuffle_button.svg

Cel 3

Partnerstwo publiczno-prywatne

PPP to bardziej efektywna realizacja zadań publicznych. To przyszłość m.in. dla polityk parkingowych, infrastruktury parkingowej i car sharingu.

http://polskaparkuje.pl/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/weather_sun.svg

Cel 4

Ekonomia współdzielenia

Dzisiejsze miasta to niekoniecznie parkingi, które pomieszczą wszystkie samochody w ruchu indywidualnym. Ale miasta oferują też inne formy mobilności.